2017-11-13 Polska – nasza Ojczyzna

 

Mieszkamy w Polsce, dlatego chcieliśmy poznać ją jak najlepiej.

W tym tygodniu pani zabrała nas w podróż od przeszłości do dnia obecnego. Słuchaliśmy “Legendy o Lechu i Orle Białym” i poznaliśmy Gniezno – pierwszą naszą stolicę. Przy okazji poznaliśmy wszystkie symbole narodowe: godło, flagę oraz hymn “Mazurek Dąbrowskiego”. Symbole bardzo dobrze zapamiętaliśmy, bo mieliśmy okazję wszystkie je zrobić: orła z rolki i odrysowanych dłoni, flagę w postaci kotyliony, a hymn po prostu odśpiewaliśmy.

Kolejnego dnia zawędrowaliśmy do Krakowa – naszej drugiej stolicy Polski. Przy okazji tego miejsca wysłuchaliśmy audiobooka z nagraniem “Legendy o Smoku Wawelskim”. Dowiedzieliśmy się nie tylko, co oznacza słowo “legenda”, ale także poznaliśmy Kraków i dowiedzieliśmy się, że dawniej naszym krajem rządzili królowie! Zastanawialiśmy się też, czy Smok Wawelski istniał naprawdę. Takiego też smoka wykonaliśmy. Nasz smok, tak jak ten krakowski, ziajał ogniem!

Ostatniego dnia udaliśmy dotarliśmy do czasów obecnych i ostatniej stolicy – Warszawy. Rozmawialiśmy o naszej stolicy, ale też zobaczyliśmy, gdzie na świecie leży Polska, jakich ma sąsiadów i dlaczego zniknęła z mapy na 123 lata, by znów móc odzyskać wolność. Wiemy, że Dzień Niepodległości obchodzony 11 listopada jest dniem ważnym dla naszego kraju, bo dokładnie tego dnia nasza Ojczyzna na nowo była wolna. Zastanawialiśmy się też, co czyni nasze państwo wyjątkowym, co mamy, czego inni nie mają. Teraz na naszym korytarzu zawisła i nasza mapa Polski – symbolizująca ludzi i wszystko to, co noszą w swoich sercach i umysłach. Przecież to od nas zależy, jak będzie wyglądała, rozwijała się i jak w niej będzie się żyło.

Następny przystanek: Gdynia :). Nasze miasto. Tam zatrzymamy się na dłużej.

 

Podziel się: