2016-12-16 Azjatycka Olimpiada Kreatywności DI w Pekinie

 

 

Grupa młodzieży z naszej szkoły 5 grudnia 2016r. wyruszyła wraz z opiekunami na Azjatycką Olimpiadę Kreatywności “Destination Imagination” do Pekinu. Zaszczytne prawo reprezentowania kraju uzyskała zwyciężając w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności, która odbyła się wiosną we Wrocławiu. Przygotowania do wyjazdu trwały wiele miesięcy. Młodzież trenowała innowacyjne rozwiązania “wyzwań na już”, czyli zadań na rozwiązanie których mają tylko kilka minut. Uczniowie szlifowali język angielski, przygotowując się do rozwiązywania wyzwania drużynowego. Młodzież wykazała się również ogromną przedsiębiorczością i kreatywnością w pozyskiwaniu środków finansowych na wyjazd. Zorganizowali w tym celu loterię, sprzedaż własnoręcznie przygotowanych przedmiotów oraz kiermasz ciast. Przed wyjazdem poznali obyczaje mieszkańców Chin, zaproponowali zabytki oraz miejsca, które chcieliby zwiedzić. 

 

Olimpiada odbywała się w bajecznym Centrum Młodzieżowym Grand Epoch City, stworzonym na wzór Zakazanego Miasta. Wszechobecna architektura chińska, kolorowe świątynie, altany, mostki, rzeźby oraz mnóstwo zieleni i kwiatów, a wszystko to otoczone tradycyjnymi murami z przepięknie zdobionym bramami. Taka sceneria towarzyszyła im przez całą olimpiadę. W trakcie pobytu w Pekinie uczniowie mieli okazję poznać zwyczaje rówieśników z innych krajów. Miło zaskoczyła nas otwartość tamtejszej ludności, przyjazne usposobienie i chęć integracji z młodzieżą z Europy. Niekończąca się ilość próśb o wspólne zdjęcie, wymiana uśmiechów i uścisków podkreślała fantastyczną atmosferę. Organizatorzy zadbali również o wiele atrakcji. Bardzo bogaty program zwiedzania wypełniał każdą wolną chwilę. Pierwsze kroki skierowali od Placu Niebiańskiego Spokoju, z Bramą Niebiańskiego Spokoju, Zakazane Miasto, dzielnicę Hutong, po której poruszali się tradycyjnymi rowerowymi rikaszmi. Następnie wyruszyli w kierunku Świątyni Niebios, a wieczór zakończyli w tradycyjnym markecie. Kolejny dzień spędzili zwiedzając Wielki Chiński Mur, dla wielu symbol potęgi Chin. Następnym punktem był Pałac Letni Cesarza, po którym udali na ceremonię parzenia herbaty połączonej z degustacją. Wieczorem przenieśli się do najsłynniejszej restauracji w Pekinie, serwującą przysmak tamtejszej ludności – “Kaczkę po Pekińsku”. Kuchnia chińska była dla nich zaskakująca. Każdy posiłek obowiązkowo składał się z ryżu, kolorowych warzyw, pszennych bułeczek i ostrych przypraw, a wszystko to w towarzystwie mocno aromatycznych sosów. 

 

Zmagania konkursowe  rozpoczęły się ceremonią otwarcia, podczas której każda w kilkuset drużyn wyróżniała się nietypowym nakryciem głowy lub przebraniem. Powitanie zespołów było niezwykle gorące i długo oklaskiwane. Następnie przystąpili do ekstremalnego wyzwania drużynowego, polegającego na przygotowaniu oryginalnego przedstawienia w języku angielskim pt. “Haze Crisis”, na realizację którego mieli jedynie 24 godziny. Do dyspozycji otrzymali wyłącznie materiały, które zakupili za przekazane od organizatorów żetony. Jednak, aby otrzymać bonus musieli wykazać się przedsiębiorczością i wydać ich jak najmniej. Dodatkowe punkty można było również zdobyć przeprowadzając ankietę wśród minimum 10 drużyn gromadząc informację, jak władze danego kraju walczą z problemem zanieczyszczenia powietrza. To była świetna okazja do integracji z rówieśnikami, rozmowy w języku angielskim, a czasami również chińskim. Ceremonia ogłoszenia wyników była bardzo emocjonująca. Ich radość była ogromna, gdy dowiedzieli się, że zdobyli III miejsce.

 

Ostatnim punktem ich wyprawy do Chin było zwiedzanie Szanghaju – najbardziej zaludnionego miejsca na świecie. Pomimo faktu, iż jest to najlepiej rozwinięte gospodarczo miasto w Chinach, dość dużym zaskoczeniem było, brak możliwości korzystania z większości aplikacji i komunikatorów, którymi posługują się na co dzień, gdyż tam nie działały. Musieli radzić sobie tradycyjnymi metodami poruszając się po mieście i liczyć na dobrze oznakowane szanghajskie metro. Pierwsze kroki skierowali do Centrum Planowania Miasta (Shanghai Urban Planning Exhibition Hall), gdzie znajduje się wiele wystaw poświęconych rozwojowi miasta. Na jednej z kondygnacji mieści się olbrzymia, podświetlana makieta Szanghaju. Obejrzeli również filmik w technologii 360 stopni, ukazujący historię oraz rozwój i plany dalszej rozbudowy miasta. Spacerowali po pięknie oświetlonym Placu Ludowym, zwiedzili Ogrody Yuyuan, znajdujące się na terenie starego miasta z pięknymi mostkami i tradycyjnymi stoiskami z pamiątkami. Wieczorem podziwiali przepiękną panoramę dzielnicy biznesowej Pudong. W tym celu udali się na nabrzeżną promenadę  nad rzeką Huangpu zwaną Bund, gdzie o świcie można spotkać miejscową ludność ćwiczącą Tai Chi. Spacerowali po Nanjing Road – najsłynniejszej ulicy handlowej, na której swoje punkty ma ponad 600 firm z całego świata. Następnego dnia pojechali zobaczyć wodną wioskę Qibao. Antyczne zabudowania, tradycyjny jarmark spożywczy z różnorodnym egzotycznymi potrawami, ukazały im specyficzny klimat Azji. Byli świadkami ceremonii poświęcenia darów w tamtejszej „Qibao Temple”. Dotarli również do przepięknej Świątyni Nefrytowego Buddy, gdzie znajdują się słynne dwie figury Buddów pokryte białym nefrytem. Zwiedzanie Szanghaju zakończyli w dzielnicy Pudong, gdzie znajduje się centrum finansowe. Zobaczyliśmy słynną wieżę telewizyjną Oriental Pearl Tower, wjechali na 100. piętro Shanghai World Financial Center, gdzie mogli, dzięki m.in. szklanej podłodze oraz tarasowi widokowemu, podziwiać zatykającą dech w piersiach panoramę miasta.

Wyjazd do Chin był niepowtarzalną przygodą i pozostanie w ich umysłach i sercach na zawsze. Był również dowodem na to, że warto marzyć, bo marzenia się spełniają.

 

Gdyńscy uczniowie chcą pojechać na olimpiadę do Pekinu.

Gimnazjaliści z Gdyni marzą o wyjeździe do Chin na olimpiadę.

Wyślij gdyńskich uczniów na olimpiadę do Pekinu.

Pojechać na Olimpiadę Kreatywności do Pekinu.

 

 

Działanie realizowane było w ramach projektu „Rozwijam siebie aby rozwijać innych” finansowanego ze środków unijnych z programu PO WER.

Podziel się: