„MS PIŁSUDSKI – UKRYTA HISTORIA”

Innowacyjny projekt edukacyjny – Misja Gdynia-Milanówek

w ramach Programu NIEPODLEGŁA
realizuje projekt MS PIŁSUDSKI – UKRYTA HISTORIA.

Powiększ

W tym roku w całym kraju będziemy obchodzić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji różne organizacje, fundacje i stowarzyszenia zaplanowały wiele różnorodnych inicjatyw dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jedną z ciekawszych zaproponowała Fundacja Koncept Kultura z Milanówka. Razem ze swoimi partnerami – Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz Archiwum Państwowym w Warszawie – przygotowała dla uczniów klas II i III gimnazjów projekt „MS PIŁSUDSKI – UKRYTA HISTORIA”. Jego głównym celem było w niekonwencjonalny sposób przybliżyć ważne wydarzenie z naszej historii.

Z wielką radością przyjęliśmy zaproszenie do współpracy. Z dumą informujemy również, że obok Szkoły Podstawowej nr 1 w Milanówku, byliśmy jedyną w Polsce szkołą gdzie realizowano ten projekt. Zaproszenie to było dla nas wielkim wyróżnieniem.

Projekt składał się z kilku etapów:

• Spacer historyczny ulicami Gdyni – w czasie spaceru tworzyliśmy mapę ciekawych miejsc, które chcielibyśmy pokazać naszym kolegom z Milanówka. Robiliśmy również zdjęcia z wykorzystaniem tajemniczych płytek. Po nadrukowaniu na szklane szybki archiwalnych fotografii ważnych dla Gdyni postaci – Jana Radtkego, Eugeniusza Kwiatkowskiego, Stefana Żeromskiego, Józefa Piłsudskiego- robiliśmy zdjęcia na tle dzisiejszych ulic, starych willi i nowoczesnych samochodów. Dzięki przezroczystości płytek, uzyskaliśmy efekt jak gdyby postaci sprzed lat spacerowały z nami po dzisiejszym mieście.
  • Lekcje w klasach III na temat: „Zanurz się w historię” z użyciem systemu Virtual Reality – wszyscy uczniowie klas trzecich wzięli udział w ciekawej lekcji historii, która przybliżyła pojęcia patriotyzm, modernizm, polski styl narodowy. Atrakcyjnym elementem zajęć był system Virtual Reality, za pomocą którego przenieśliśmy się na pokład transatlantyku MS Piłsudski.
  • Dwudniowe wizyty studyjne pod hasłem: „Wielka mała historia”, w czasie których poznaliśmy Milanówek i okolice, a uczniowie z Milanówka Gdynię. Warto dodać, że to my byliśmy przewodnikami po naszych miastach.
  • Tworzenie kolażu, zajęcia integracyjne – w trakcie wizyt tworzyliśmy, pod opieką artystów plastyków, wspólny kolaż obrazujący naszą wizję odzyskani przez Polskę niepodległości i historię naszych miast. Zwiedzaliśmy także nasze szkoły, zorganizowaliśmy wspólne śniadanie i podwieczorek. Żal nam było rozstać się.
  • Wystawa zdjęć oraz prac wykonanych w czasie wizyt studyjnych. Ze zdjęć oraz powstałego kolażu-tryptyku stworzyliśmy wystawę. Pod koniec listopada została zaprezentowana w Milanówku, w Gdyni już niedługo.

Projekt MS PIŁSUDSKI – UKRYTA HISTORIA przyniósł nam wiele wrażeń. Nie tylko zwiedziliśmy Milanówek, fabrykę krówek, Muzeum POLIN w Warszawie, ale również mieliśmy okazję poznać naszych rówieśników z innej szkoły, zobaczyć jak pracują, zaprzyjaźnić się.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

W projekcie wzięły udział uczennice klasy III A:

Alicja Brzuszkiewicz,

Maria Burkiewicz,

Vicyoria De Luca,

Agata Hajduk,

Patrycja Hallmann,

Zofia Magierska,

Kornelia Pałasz,

Natalia Pionke,

Weronika Sakowska,

Maja Wojciechowska,

Roksana Wołosz,

Julia Ziegert.

Opiekunowie projektu:

Alina Zielińska

Joanna Słowik

Kinga Kocur – przygotowała bardzo ciekawe zdjęcia z naszymi najmłodszymi uczniami – zapraszamy do galerii.

O projekcie i naszym udziale można przeczytać w: