Kamishibai – Teatr Ilustracji

Teatr Kamishibai zdobył już serce niejednej osoby z naszej szkoły. Ta nieduża drewniana skrzynka i kilka samodzielnie przygotowanych ilustracji potrafi przenieść nas w magiczny świat opowieści. W tym roku wykorzystujemy go na nie tylko na lekcjach języka polskiego, ale również  języka niemieckiego.

O projekcie

Teatr Kamishibai – teatr ilustracji, teatr obrazkowy, dosłownie: sztuka teatralna na papierze. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków/ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai. Można go wykorzystać do przekazywania różnych treści. Jest nie tylko wspaniałą rozrywką, ale przede wszystkim doskonałym narzędziem edukacyjnym i terapeutycznym. Nie wymaga szczególnych umiejętności ani dodatkowego sprzętu. Pomaga w pracy z różnymi grupami wiekowymi, a bezpośredni kontakt opowiadającego ze słuchaczami pozwala obserwować i natychmiast reagować na to, co się dzieje z naszymi widzami.

Praca z teatrem ilustracji przynosi wiele niepowtarzalnych wrażeń i dlatego od dwóch lat w naszej szkole realizujemy projekt edukacyjny Kamishibai – Teatr Ilustracji.

Założenia projektu:

Chcemy:

• wywołać wiele pozytywnych emocji związanych z tekstem literackim, co być może pozwoli polubić czytanie,
  • wyrabiać u dzieci nawyk dbałości o kulturę języka,
  • wzmacniać poczucie własnej wartości dziecka,
  • rozbudzać zainteresowania różnymi tekstami kultury oraz kształcić umiejętności ich odbioru,
  • promować czytelnictwo u dzieci i ich rodziców,
  • wyrabiać u dzieci poczucie estetyki i dobrego smaku.