Comenius 2008/2010

INTERKULTUROWY DIALOG PRZEZ MUZYKĘ
– Intercultural Dialogue through Music –

rok szkolny 2008 / 2010

Podstawowy cel szkół biorących udział w projekcie:

• Dzielenie się narodowymi tradycjami i muzycznymi z innymi społecznościami europejskimi.
  • Budowanie przyjaźni, zrozumienia i tolerancji poprzez poszanowanie wzajemnych oczekiwań i celów.
  • Odkrycie wspólnej tożsamości europejskiej wśród wszystkich szkół biorących udział w projekcie.
  • Wypróbowanie zadań ćwiczących umiejętność współpracy w grupie poprzez prowadzenie różnorodnych zajęć.
  • Stworzenie szansy dla uczniów i nauczycieli uzyskania większej pewności siebie w wyrażaniu swych myśli poprzez naukę języków obcych.
  • Budowanie pomostów zrozumienia specyfiki każdego z krajów poprzez poznanie ich muzyki, języka, obyczajów.

Szczegółowe cele partnerskiego projektu:

Cel 1 – przygotowanie repertuaru 8 piosenek wywodzących się z tradycji każdego z krajów biorących udział w projekcie.

Cel 2 – stworzenie interaktywnej strony internetowej, na której zamieszczone będą wszelkie informacje dotyczące realizacji projektu.

Cel 3 – motywowanie i zachęcanie uczniów i nauczycieli do nauki języków obcych.

Cel 4 – organizacja koncertu finałowego, będącego kulminacją międzykulturowego dialogu poprzez muzykę.

Szkoły uczestniczące w projekcie:

1. Friedrich – Ebert – Gymnasium (NIEMCY)
  2. St. George’s School Edgbastob w Birmingham (WIELKA BRYTANIA)
  3. Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Pilsudskiego z Poniatowa (POLSKA)
  4. Gimnazjum nr 4 w Gdyni (POLSKA)
  5. Gimnazija Slovenske Konjice (SŁOWENIA)
  6. American Academy – szkoła ogólnokształcąca z Larnaca (CYPR)
  7. Instituto Professionale Alberghiero w Tortoli na Sardynii (WŁOCHY)
  8. Szkoła Gymnazium P. Krizkovskeho (CZECHY)

COMENIUS z wizytą w Polsce

Te dni w naszej szkole odbywały się pod hasłem “Interkulturowy Dialog Poprzez Muzykę”. Gościliśmy w naszym gimnazjum uczniów z całej Europy, uczestniczących w programie Comenius. Wszystkich uczestników uroczyście powitała pani dyrektor, a następnie Mateusz Burzyński, uczeń klasy IIc, przedstawił w formie prezentacji historię naszego kraju i naszego gimnazjum. Podczas pobytu młodzież brała udział w różnorodnych warsztatach. Odbyły się więc warsztaty ze słownikiem przyjaźni, podczas których grupy pracowały ze 120 wybranymi słowami danego kraju, układały dialogi i je nagrywały. Kolejne warsztaty miały na celu naukę wybranej narodowej piosenki. Uczniowie uczestniczyli też w warsztatach plastycznych, na których mieli za zadanie przedstawić wizerunek Polski w sposób plastyczny. W południe młodzież wraz z opiekunami została zaproszona do Urzędu Miasta na spotkanie z wice prezydentem Gdyni – panią Ewą Łowkiel. Wieczorem w Klubie Riviera odbył się Galowy Koncert pieśni narodowych, który dostarczył wszystkim obecnym niezapomnianych przeżyć. Koncert poprowadzili uczniowie klasy IIIb: Ewa Sobczak i Paweł Lipiński. Finałem koncertu było wykonanie polskiej pieśni narodowej “Płynie Wisła płynie” przez wszystkich uczestników. Czwartek i piątek stały pod znakiem zwiedzania. Nasi goście mogli zapoznać się z zabytkami Trójmiasta oraz Malborka i Torunia. Czwartkowy wieczór należał zaś do klasy IIIa, która zaprezentowała młodzieży swój kultowy spektakl “Cztery pory roku w przyszkolnym parku”. Mamy nadzieję, że wszyscy będą wspominać pobyt w Polsce i naszej szkole miło. Dziękujemy wszystkim sponsorom za wsparcie w przygotowaniu całej imprezy.

Bułgaria

Cypr