2017-12-01 Książkowa lista przebojów

 

Cały listopad tworzyliśmy w Naszej Szkole „Książkową listę przebojów” czyli książek, które najchętniej czytają uczniowie Gimnazjum nr 4. W tym celu przeprowadziliśmy ankietę we wszystkich klasach drugich i trzecich, prosząc o wybranie książek, które najbardziej lubicie, które was zainteresowały i które polecilibyście swoim kolegom i koleżankom.

Oto wykaz książek, które wywarły na was największe wrażenie.

 

Na pierwszym miejscu znalazła się seria książek o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling

Akcja Harry’ego Pottera toczy się w alternatywnej wersji naszej rzeczywistości. Głównym bohaterem jest Harry Potter, sierota wychowany w spokrewnionej rodzinie mugoli. W wyniku zamordowania jego rodziców przez Lorda Voldemorta, który w dniu jedenastych urodzin dowiaduje się o swojej przynależności do świata czarodziejów. Chłopiec rozpoczyna siedmioletnią edukację w Szkole Magii i Czarodziejstwa o nazwie Hogwart, gdzie poznaje przyjaciół Rona i Hermionę oraz stawia czoła kolejnym przygodom.

 

Drugą lokatę zajęła książka „Hobbit” J.R.R. Tolkiena

Powieść „Hobbit” to wstęp do sagi „Władca pierścieni”. Jej tematem jest niebezpieczna wyprawa podjęta przez krasnoludy, które wyruszają wykraść strzeżone przez smoka złoto. Nieoczekiwanym partnerem ich poszukiwań jest hobbit Bilbo Baggins. Bilbo bardzo ceni sobie dobre jedzenie, spokój, i wygodę, lecz jego udziałem staje się wielka przygoda…

 

Na trzecim miejscu znalazł się „Pamiętnik narkomanki” B. Rosiek

Ta książka jest zapisem prawdziwych przeżyć nastolatki, później kobiety, która przeszła przez piekło uzależnienia i której jako jednej z nielicznych udało się przezwyciężyć nałóg. To przejmująca lektura, niejednokrotnie bardzo drastyczna, ale wobec zagrożeń jakie niesie narkomania – obowiązkową pozycją w trzeciej klasie gimnazjum.

 

Kolejną książką, która znalazła się na „Książkowej liście przebojów” jest „Oskar i pani Róża” E.E. Schmitta

Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Wtedy na jego drodze staje tajemnicza pani Róża, która ma za sobą karierę sportową, karierę… zapaśniczki. Potrafi ona znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Ta książka zawiera w sobie głęboką mądrość i chociaż to obowiązkowa lektura szkolna to przeczytasz ją jednym tchem.

 

Następną propozycją gimnazjalistów jest książka „Zmierzch” S. Meyer

To porywająca opowieść o miłości, łącząca cechy zarówno horroru, jak i romansu. Jej bohaterka, siedemnastoletnia Isabella Swan, przeprowadza się do ponurego miasteczka w deszczowym stanie Washington, gdzie spotyka tajemniczego, niezwykle przystojnego Edwarda Cullena. Chłopak ma nadludzkie zdolności, a Isabella nie może mu się oprzeć, dziewczyna usiłuje poznać jego mroczne sekrety, ale nie może go przejrzeć…

 

Na waszej „liście przebojów” znalazła się też saga o Wiedźminie A. Sapkowskiego

Głównym bohaterem serii książek jest Geralt z Rivii – tytułowy wiedźmin, mutant, zabójca potworów i mistrz miecza posługujący się magicznymi znakami wiedźmińskimi. Saga opisuje zawiłe losy Geralta, który na mocy „prawa niespodzianki” powiązał się przeznaczeniem z Ciri – tajemniczym dzieckiem, potocznie nazywanym Lwiątkiem z Cintry. Ich przygody, a także wielu innych napotkanych przez nich postaci, mają miejsce w czasie wielkiej inwazji Cesarstwa Nilfgaardu. Poza trudnościami, jakie napotyka na swojej drodze wiążąc się z czarodziejką Yennefer, Geralt bierze też udział w bezwzględnej grze wywiadów wojskowych. Chcąc chronić zarówno siebie, jak i swoich przyjaciół, wiedźmin stara się zachować niezbędną neutralność w szalejącym świecie.

 

„Dary anioła”  C. Clare – to kolejna saga, która zainteresowała naszych uczniów

Nocni Łowcy to Nephilim – rasa pół ludzi, pół aniołów, którą parę wieków temu stworzył Anioł Razjel, łącząc swoją krew z krwią mężczyzn. Przebywają wśród ludzi, strzegąc ich przed złem podróżującym między światami. Ich misją jest utrzymanie pokoju między walczącymi mieszkańcami podziemnego świata. Łowcy działają w ukryciu, przestrzegając zawsze praw ustanowionych w Szarej Księdze, nadanych im przez Razjela. Piętnaście lat później w spalonym słońcem Nowym Jorku tętni życie… Tymczasem podziemnym światem wstrząsa wiadomość – Valentine powrócił na czele armii wyklętych!

 

„Ponad wszystko” N. Yoon – to kolejny wybór gimnazjalistów

Maddy jest uczulona dosłownie na wszystko. Nigdy nie opuszcza domu, a jedynymi osobami, które widuje, są jej mama i pielęgniarka. Ale pewnego dnia musi zmierzyć się ze światem zewnętrznym i wtedy spotyka Olly’ego. Czy podejmie największe ryzyko w swoim życiu?

 

Wielu sympatyków znalazła też książka „Amy na czacie” M. Hooper

Każdy chce mieć przyjaciół, na których można liczyć. Dlatego Amy po kłótni ze swoimi najlepszymi koleżankami postanawia szukać przyjaciół gdzie indziej. Internet wydaje się jej do tego idealny, choć doskonale wie, że spotykanie się sam na sam z kimś poznanym na czacie zdecydowanie nie jest rozsądne. Zed, którego poznaje w sieci, wydaje się być bardzo fajnym chłopakiem. Poza tym Amy zamierza uciec, gdyby tylko wydarzyło się coś podejrzanego. Zed ma jednak plan, którego Amy nie może przewidzieć…

 

„Gwiazd naszych wina” – J. Green to także wasz wybór

Hazel choruje na raka i mimo cudownej terapii dającej perspektywę wydłużenia życia o kilka lat, wydaje się, że ostatni rozdział jej życia spisany został już podczas stawiania diagnozy. Gdy na spotkaniu grupy wsparcia bohaterka powieści poznaje niezwykłego młodzieńca Augustusa Watersa, następuje nagły zwrot akcji… Okazuje się, że jej historia może być napisana całkowicie na nowo.

 

„Hopeless” C. Hoover to kolejna książka, która została przez was  wyróżniona

Czasem odkrycie prawdy może odebrać nadzieję szybciej niż wiara w kłamstwa. To właśnie uświadamia sobie siedemnastoletnia Sky, kiedy spotyka Deana Holdera. Chłopak dorównuje jej złą reputacją i wzbudza w niej emocje, jakich wcześniej nie znała. W jego obecności Sky odczuwa strach i fascynację, ożywają wspomnienia, o których wolałaby zapomnieć.

 

Ponadto wymienialiście w pojedynczych wyborach następujące książki:

 1. „TO”, „Bazar złych snów”, „Mroczna wieża” – i inne S. Kinga
 2. Książki z cyklu „Zwiadowcy” – J. Flanagan
 3. Książki z cyklu „Pani Peregrine” – R. Ransom
 4. „Niezgodna” – V. Roth
 5. „Więzień labiryntu” – J. Dashner
 6. „Chłopak z sąsiedztwa” – K. West
 7. „”Bliźnięta z lodu” – S.K. Tremayne
 8. „Dziecko ognia” – S.K. Tremayne
 9. „Ocean na końcu drogi” – N. Gaisman
 10. Projekt „Rosie” – G. Simsion
 11. „Beatrycze i Wergik” – Y. Martel
 12. „Przypadki Callie i Kaydena”- J. Sorensen
 13. „Chłopak na zastępstwo” – K. West
 14. „Ćpun” – M. Burgess
 15. Seria snów „Silver” –K. Gier
 16. „Zostań jeśli kochasz” – G. Forman
 17. „Twoim śladem” – W. Meredith
 18. „Córka dymu i kości” – L. Taylor
 19. „Jutro” – J. Marsden
 20. „Dziewczyna z dzielnicy” – A. Jadowska
 21. „Szklany tron” – S.J. Maas
 22. „Władca Pierścieni” – J.R.R. Tolkien
 23. „Igrzyska śmierci” – S. Collins
 24. „Kochaj” – R. Breet
 25. „Dziewczyna z pociągu” – P. Hawkins
 26. „Pałac śmiechu” – J. Berkeley
Podziel się: