2017-11-27 Listopadowe lekcje biblioteczne

W klasach gimnazjalnych prowadzone są lekcje biblioteczne. W pierwszym semestrze klasy II zapoznają się z nowościami w bibliotece,  natomiast klasy III z opisem bibliograficznym książki. W drugim semestrze klasy II będą się zapoznawały z rodzajami słowników i encyklopedii, a klasy III ze światem współczesnej książki i szukaniem informacji o autorach literatury młodzieżowej. Poprzez lekcje chcieliśmy przybliżyć uczniom zbiory biblioteczne, pokazać najnowsze książki i zachęcić do ich czytania. Celem naszych zajęć było również zapoznanie uczniów z zasadami tworzenia opisu bibliograficznego, korzystania z różnych źródeł informacji i poprawnego wyszukiwania wyrazów czy związków frazeologicznych w słownikach. W czasie tych spotkań wywiązywały się rozmowy dotyczące zainteresowań czytelniczych uczniów. Zdecydowana większość młodzieży stwierdziła, że pochłania je świat książek fantastycznych i to  po nie najczęściej sięgają w swoich wyborach czytelniczych. Jest to dla nas cenna informacja i na pewno uwzględnimy ją przy kolejnych zakupach książek do biblioteki.