REGULAMIN RADY RODZICÓW
(wyciąg ze statutu szkoły)
§ 15
- Postanowienia ogólne.
- Rada Rodziców, zwana dalej „Radą” reprezentuje wobec Dyrekcji i Rady Pedagogicznej ogół rodziców (opiekunów) i uczniów Gimnazjum nr 4 w Gdyni.
- Rada działa na podstawie ustawy o systemie oświaty, Statutu Gimnazjum nr 4 w Gdyni i postanowień niniejszego Regulaminu.
- Rada liczy tylu członków, ile jest oddziałów klasowych w gimnazjum w danym roku szkolnym.
- Każdy oddział klasowy reprezentuje w Radzie jeden rodzic (opiekun), wybrany w tym oddziale na zasadach opisanych w pkt 2 niniejszego regulaminu, Przewodniczącą/cym Rady Oddziału (tzw. „trójki klasowej’).
- Kadencja Rad Oddziałów Klasowych i Rady Rodziców Gimnazjum trwa jeden rok szkolny.
- Jeżeli w czasie trwania kadencji, ze składu Rady ubędzie więcej niż 1/3 liczby członków, Dyrektor Gimnazjum zarządza przeprowadzenie wyborów uzupełniających.
- Rada ze swojego składu może tworzyć komisje i zespoły zadaniowe, stosownie do potrzeb.
- Wybory składu Rad Oddziałów Klasowych, wyłonienie składu Rady Rodziców Gimnazjum i jej Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej.
- W wyborach do Rady Oddziału Klasowego uczestniczą wszyscy rodzice (opiekunowie) uczniów danego Oddziału, z zachowaniem zasady, że jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic (opiekun).
- Wybory do Rady Oddziału Klasowego przeprowadza się we wrześniu, na pierwszym klasowym zebraniu rodziców (opiekunów) w danym roku szkolnym.
- Rodzice (opiekunowie) dzieci w każdym Oddziale Klasowym zgłaszają i wybierają spośród siebie kandydatury do Rady Oddziału, a następnie w drodze głosowania niejawnego, wybierają zwykłą większością głosów, trzyosobowy skład Rady Oddziału Klasowego (tzw. „trójkę klasową”).
- Rodzic (opiekun), który w danym Oddziale Klasowym w trakcie wyborów uzyska największą liczbę głosów, staje się Przewodniczącą/cym Rady Oddziału Klasowego.
- Przewodnicząca/cy Rady Oddziału Klasowego reprezentuje dany Oddział Klasowy w składzie Rady Rodziców Gimnazjum i z urzędu wchodzi w jej skład.
- Pozostali dwoje rodzice (opiekunowie) wybrani do składu Rady Oddziału Klasowego, także na pierwszym zebraniu rodziców, wybierają spośród siebie Skarbnika i Członka Rady Oddziału.
- W przypadku ustąpienia członka składu Rady Oddziału Klasowego (tzw. „trójki klasowej”) w trakcie trwania kadencji, zebranie rodziców danego Oddziału Klasowego wybiera spośród siebie nowego członka Rady Oddziału, na zasadach opisanych wyżej.
- Z przeprowadzonych w Oddziałach Klasowych wyborów sporządza się protokoły, które wychowawca Oddziału Klasowego przekazuje do wiadomości Dyrektorowi Gimnazjum.
- Obwieszczenie wyników wyborów w poszczególnych Oddziałach Klasowych, podanie do wiadomości składu Rady Rodziców Gimnazjum i zwołanie jej pierwszego zebrania należy do Dyrektora Gimnazjum.
- Pierwsze zebranie Rady Rodziców zwołuje Dyrektor Gimnazjum, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów i składu Rady Rodziców.
- Na pierwszym zebraniu Rada Rodziców nowej kadencji dokonuje ze swojego składu wyboru Zarządu Rady Rodziców i Komisji Rewizyjnej. Rodzice (opiekunowie) wchodzący w skład Rady Rodziców zgłaszają i wybierają spośród siebie kandydatury Zarządu Rady, a następnie w drodze głosowania niejawnego, wybierają zwykłą większością głosów, trzyosobowy skład Zarządu Rady.
- Analogicznie dokonuje się wyboru składu Komisji Rewizyjnej, z zastrzeżeniem, że osoby już wybrane do Zarządu Rady nie biorą udziału w wyborach trzyosobowego składu Komisji Rewizyjnej.
- Nadzór nad praworządnym przebiegiem wyborów sprawuje Dyrektor Gimnazjum.
- Zarząd Rady Rodziców Gimnazjum.
- Wyłoniona w drodze wyborów Rada Rodziców wybiera spośród swego składu osoby funkcyjne, stanowiące Zarząd Rady, w osobach:
- Przewodnicząca/cy Rady Rodziców,
- Zastępca Przewodniczącego,
- Sekretarz Rady,
- Skarbnik Rady.
- Przewodniczący Rady organizuje pracę Rady, zwołuje i prowadzi posiedzenia, reprezentuje Radę w bezpośrednich kontaktach z Dyrektorem i Radą Pedagogiczną Gimnazjum oraz na zewnątrz.
- Zastępca Przewodniczącego przejmuje obowiązki Przewodniczącego w czasie jego nieobecności.
- Sekretarz Rady odpowiada za prowadzenie dokumentacji Rady, dokumentowanie jej uchwał oraz protokołowanie zebrań.
- Skarbnik Rady odpowiada za prawidłową gospodarkę finansami pozyskanymi przez Radę, w tym:
- odbiera od Skarbników poszczególnych Oddziałów Klasowych wpłaty dokonane przez rodziców na rzecz Rady Rodziców i w uzgodnieniu z pionem Głównego Księgowego, przekazuje je na rachunek bankowy gimnazjum,
- na bieżąco współpracuje z pionem Głównego Księgowego gimnazjum, w szczególności w zakresie stałego monitorowania salda środków finansowych Rady Rodziców i regularności wpłat składek w poszczególnych Oddziałach Klasowych,
- przeprowadza, ewidencjonuje i monitoruje operacje finansowe Skarbników Rad Oddziałów Klasowych z Radą Rodziców i pionem Głównego Księgowego szkoły,
- monitoruje pod względem merytorycznym realizację wydatków środków Rady Rodziców, wynikających z treści podjętych przez Radę Rodziców uchwał, skutkujących wydatkowaniem tychże środków finansowych,
- kończy rok finansowy Rady Rodziców do dnia 30 czerwca (roku kadencji),
- na pierwszym zebraniu Rady Rodziców nowej kadencji przedstawia, uzgodnione z pionem Głównego Księgowego rozliczenie finansowe za miniony rok szkolny (kadencję), w formie pisemnego sprawozdania, które przekazuje do dokumentacji finansowej gimnazjum.
- Skarbnicy wszystkich Rad Oddziałów Klasowych zobowiązani są do stałej współpracy ze Skarbnikiem Rady Rodziców Gimnazjum i minimum jeden raz w miesiącu przedstawiają informacje o zebranych w Oddziale Klasowym środkach finansowych oraz dokonują wpłat zebranych składek, za stosownym pokwitowaniem.
- Skarbnicy Oddziałów Klasowych mogą także dokonywać wpłat na rachunek bankowy gimnazjum, obowiązkowo informując o tym fakcie Skarbnika Rady Rodziców.
- Do sprawowania kontroli wewnętrznej Rada Rodziców wybiera spośród swego składu Komisję Rewizyjną, w składzie:
- Przewodnicząca/cy Komisji Rewizyjnej,
- Zastępca Przewodniczącego Komisji,
- Sekretarz Komisji.
- Wyłoniona w drodze wyborów Rada Rodziców wybiera spośród swego składu osoby funkcyjne, stanowiące Zarząd Rady, w osobach:
- Zebranie Rady Rodziców.
- Przygotowanie zebrania, ustalenie jego terminu i porządku obrad oraz jego ogłoszenie jest zadaniem Przewodniczącego Rady.
- Zabranie Rady Rodziców prowadzi jej Przewodniczący lub pod jego nieobecność, Zastępca Przewodniczącego Rady.
- W zebraniach Rady Rodziców może brać udział Dyrektor Gimnazjum, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego lub inne zaproszone osoby, stosownie do zaistniałych potrzeb i okoliczności; osoby te nie biorą udziału w procesie podejmowania przez Radę uchwał lub innych regulaminowych czynności.
- Zebrania Rady Rodziców są ważne decyzyjnie i uchwałodawczo, o ile uczestniczy w nich nie mniej niż 50% jej składu, czyli gdy uczestniczy w nim nie mniej niż połowa reprezentantów poszczególnych Oddziałów Klasowych.
- Wszystkie zebrania Rady Rodziców są protokołowane przez Sekretarza Rady.
- Przed rozpoczęciem zebrania Przewodniczący Rady, na podstawie imiennej listy uczestników zebrania, ustala frekwencję członków Rady i tym samym ustala ważność decyzyjną i uchwałodawczą zebrania.
- Zebrania Rady Rodziców odbywają się w budynku Gimnazjum nr 4, jeden raz w miesiącu, w terminie ustalonym przez Radę na poprzednim zebraniu.
- Podejmowanie uchwał i wydawanie opinii.
- Uchwały Rady Rodziców podejmowane są zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym.
- W sprawach personalnych, a także na wniosek członków Rady, głosowanie odbywa się w trybie tajnym.
- Uchwały Rady Rodziców są numerowane kolejno w danym roku szkolnym (w trakcie kadencji) i mają formę pisemną.
- Opinie Rady Rodziców wydawane są w takim samym trybie jak uchwały.
- Prawa i obowiązki członków Rady Rodziców.
- Członkowie Rady Rodziców mają prawo do:
- dostępu do informacji związanych z organizacją i przebiegiem procesu dydaktycznego, wychowawczego i opiekuńczego, poza uznanymi przez szkołę za poufne,
- wypowiadania na zebraniach opinii we wszystkich sprawach z życia szkoły,
- głosowania na równych prawach, we wszystkich uchwałach i decyzjach podejmowanych przez Radę, w tym ustalania zakresu pracy Rady, uczestniczenia czynnie i biernie w wyborach Zarządu Rady i Komisji Rewizyjnej, przyjmowania sprawozdań Rady i Komisji Rewizyjnej, wnioskowania i opiniowania zmian Statutu Gimnazjum nr 4 w Gdyni i innych, objętych niniejszym regulaminem.
- Członkowie Rady Rodziców mają obowiązek aktywnego uczestniczenia w jej pracach.
- Do kompetencji Rady Rodziców należy:
- uchwalanie, w porozumieniu z Radą Pedagogiczną programu wychowawczego szkoły i profilaktyki szkolnej,
- opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia i wychowania,
- opiniowanie projektu planu finansowego szkoły, w zakresie środków w dyspozycji Rady,
- opiniowanie pracy nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy,
- opiniowanie zestawu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych,
- opiniowanie wprowadzenia dodatkowych zajęć edukacyjnych (o których mowa w § 13, pkt. 3, ppkt. 7).
- Do uprawnień i obowiązków Komisji Rewizyjnej należy:
- nadzór i kontrola nad działalnością Rady, w szczególności jej gospodarki finansowej,
- dokonywanie kontroli pracy Rady, nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, składanie sprawozdań na zebraniach Rady Rodziców z dokonanych kontroli i przedstawienie wniosków pokontrolnych oraz poddawanie ich pod głosowanie Rady,
- w razie stwierdzenia nieprawidłowości w działalności Rady Rodziców Przewodnicząca/cy Komisji Rewizyjnej niezwłocznie powiadamia o tym fakcie Dyrektora Gimnazjum i Przewodniczącego Rady Rodziców.
- Członkowie Rady Rodziców mają prawo do:
- Fundusze Rady Rodziców.
- Rada Rodziców może gromadzić fundusze przeznaczone wyłącznie na działalność statutową szkoły oraz na:
- dofinansowanie dożywiania i pomoc materialną dla uczniów z najuboższych rodzin,
- dofinansowanie organizacji konkursów, imprez o charakterze wychowawczym, artystycznym i rekreacyjno-sportowym,
- zakup nagród rzeczowych dla wyróżniających się uczniów oraz laureatów konkursów i olimpiad,
- zakup pomocy naukowych i drobnego wyposażenia edukacyjnego,
- pokrycie kosztów zakupu materiałów eksploatacyjnych i obsługi kserokopiarki dla potrzeb uczniów,
- działania i inwestycje mające na celu poprawę szeroko pojętego bezpieczeństwa uczniów,
- potrzeby własne w zakresie działania Rady.
- Na pierwszym zebraniu nowej kadencji ustala się w drodze uchwały wysokość dobrowolnej składki na Radę Rodziców w danym roku szkolnym.
- Szczegółowe zasady wydatkowania funduszy ustala Rada na dany rok szkolny, w preliminarzu budżetowym (uchwale) w terminie nie później niż na 3 zebraniu w roku szkolnym (w kadencji).
- Pisemne wnioski o środki z funduszu Rady Rodziców mogą składać:
- Dyrektor Gimnazjum,
- grono pedagogiczne (zwłaszcza wychowawcy klas),
- samorząd uczniowski,
- rodzice (opiekunowie).
- Rada Rodziców nie prowadzi osobnego rachunku bankowego i w zakresie obsługi bankowej korzysta wyłącznie z rachunku bankowego gimnazjum.
- Nadzór merytoryczny nad obrotami finansowymi Rady Rodziców sprawuje pion Głównego Księgowego gimnazjum.
- Rada Rodziców dysponuje zgromadzonymi środkami pieniężnymi w drodze podejmowania uchwał, a wydatkowanie środków realizowane jest w uzgodnieniu z Dyrektorem i pionem Głównego Księgowego gimnazjum.
- Rodziców może, w drodze uchwały, upoważnić Zarząd Rady do podejmowania decyzji o wydatkowaniu, za zgodą Dyrektora Gimnazjum, środków pieniężnych Rady do określonej kwoty, z pominięciem konieczności każdorazowego wydania uchwały, zwłaszcza w sytuacjach pilnych i nieprzewidzianych oraz podczas realizacji stałych, znanych członkom Rady wydatków.
- Rada Rodziców może gromadzić fundusze przeznaczone wyłącznie na działalność statutową szkoły oraz na:
- Postanowienia końcowe.
- Regulamin Rady Rodziców Gimnazjum nr 4 w Gdyni wchodzi w życie z dniem jego uchwalenia, to jest 16.09.2015 r.
- W sprawach nie objętych postanowieniami powyższego Regulaminu lub w sprawach spornych, decyzje podejmuje Rada Rodziców w drodze uchwały, w uzgodnieniu z Dyrektorem Gimnazjum, kierując się przepisami obowiązującego prawa.