Innowacje 2018/2019

CZYLI NAUKA NIE MUSI BYĆ NUDNA

Opracowanie: Alina Zielińska

Rok szkolny 2018/2019

Badamy, doświadczamy, eksperymentujemy to interdyscyplinarny projekt edukacyjny skierowany do uczniów Szkoły Podstawowej nr 52 w Gdyni – niektóre jego elementy również do wszystkich mieszkańców dzielnicy Grabówek.

Projekt powstał, aby uczniowie mogli poznawać świat poprzez zadawanie pytań, stawianie i testowanie hipotez, wyciąganie wniosków, prezentowanie swoich osiągnięć. Przez wspólne eksperymentowanie proces uczenia się będzie nie tylko ciekawym procesem zdobywania wiedzy, ale także  rozwijania, niezbędnych w XXI wieku,kompetencji kluczowych. Parlament Europejski w 2006 roku zdefiniował je jako połączenie wiedzy, umiejętności i postaw odpowiednich do sytuacji.

Kompetencje kluczowe to:

• porozumiewanie się w języku ojczystym,
  • porozumiewanie się w językach obcych,
  • kompetencje matematyczne i naukowo-techniczne,
  • kompetencje informatyczne,
  • umiejętności uczenia się,
  • kompetencje społeczne i obywatelskie,
  • inicjatywność i przedsiębiorczość,
  • świadomość i ekspresja kulturowa.

Dz.U.UE,z 30.12.2006

Z myślą o naszych uczniach, przygotowaliśmy  wiele ciekawych propozycji – warsztaty, pokazy laboratoryjne, obserwacje astronomiczne – obejmujące różne dyscypliny naukowe. Formy pracy dostosowujemy do wieku odbiorcy.

Spodziewamy się, że działania realizowane w ramach lekcji oraz zajęć pozalekcyjnych, przyniosą korzyści uczniom i nauczycielom.

Korzyści dla uczniów:

• przeżyją fascynującą przygodę z nauką,
  • zdobędą wiedzę poprzez eksperymentowanie,
  • będą uczyli się współpracy i komunikacji, podejmowania inicjatywy i odpowiedzialności,
  • nie tylko zyskają ciekawe doświadczenie, ale łatwiej zrozumieją nowe zagadnienia,
  • poznają warsztat pracy naukowców.

Korzyści dla nauczycieli:

• zdobędą nowe kompetencje,
  • podejmą się nowych zadań, które poprowadzą w nieznane obszary wiedzy,
  • będą tworzyć nowe możliwości rozwoju dla uczniów i dla siebie,
  • podejmą działania.

Założenia projektu:

1. Adresaci:
  • uczniowie, nauczyciele, rodzice Szkoły Podstawowej nr 52,
  • uczniowie i nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych, mieszkańcy miasta, rodzice, goście odwiedzający naszą szkołę.

1. Cele programu:

Chcemy aby nasi uczniowie:

• samodzielnie poznawali świat poprzez obserwację i eksperymentowanie,
  • rozwijali umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania,
  • rozwijali umiejętności pracy w grupie,
  • wzmocnili poczucie własnej wartości,
  • rozwijali swoje zainteresowania oraz zaangażowanie w rozwiązywanie problemów.

1. Metody: obserwacje, eksperymentowanie, wykonywanie doświadczeń, prezentacja własnych osiągnięć.

1. Moduły zaplanowane do realizacji:
  • Moduł historyczny
  • Moduł przyrodniczy