Aktualności 2016 / 2017

Konkurs Wiedzy o Marynarce Wojennej

24 maja 2017 r. w Gimnazjum w Strzebielinie Morskim im. bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia odbył się XV Konkurs Wiedzy o Marynarce Wojennej, w którym od wielu lat bierzemy z powodzeniem udział. A jest to konkurs niełatwy. Wymaga od uczestników doskonałej znajomości historii, tradycji, symboli, stopni wojskowych, umundurowania Marynarki Wojennej. Drużyna reprezentująca szkołę musi również umieć udzielać pierwszej pomocy przed medycznej, wiązać węzły marynarskie czy „wybijać szklanki”. Każda drużyna uczestnicząca w konkursie prezentuje własną piosenkę o tematyce Morskiej oraz obraz nawiązujący do takiej tematyki.

W tym roku szkołę reprezentowali uczniowie klasy I b: Kazimierz Doms, Szymon Jaszczuk, Paweł Popielarz. Dzielnie im sekundował przygotowując się w rezerwie i do przyszłego konkursu Jakub Petkowski. Pracę plastyczną przygotowała Oliwia Stasiak z kl. I a. Z tejże klasy zespół wokalny w składzie: Alicja Rogacka, Alicja Snarska, Dawid Bobkowski, Grzegorz Gollnau i Bartek Kostecki zaśpiewał specjalnie przygotowaną piosenkę pt. „Marynarka Wojenna”. Zbiorowy wysiłek złożył się na uzyskanie zaczytanego II miejsca w Konkursie. Drużynę reprezentującą Szkołę w tak wielowątkowym konkursie przygotowały panie: Małgorzata Balsewicz i Małgorzata Porteè.

Kl. 3 b w Akademii Morskiej

Dnia 24 maja uczniowie kl. 3b wraz z p. A. Lisiecką, w ramach Pomorskiego Festiwalu Nauki, uczestniczyli w zajęciach Optoelektronika – czyli jak połączyć foton z elektronem. W czasie wizyty w Akademii Morskiej mieli okazję zapoznać się z wybranymi praktycznymi zastosowaniami elementów i układów optoelektronicznych. W ramach pokazu uczniowie mieli możliwość zapoznać się m.in. ze sposobem pomiarów charakterystyk widmowych różnych źródeł promieniowania, skanowali trójwymiarowe obiekty za pomocą lasera jak i światła białego, poznali zasadę działania systemów fotowoltaicznym, a także kamery termowizyjnej.

Klasa 3 c w Karlskronie

W dniach 15 – 17 maja klasa 3c wybrała się pod opieką wychowawcy p. Ż.Davies i p. H. Masłowskiej, na trzydniową wycieczkę do Karlskrony. Dwie noce spędzone na promie i cały dzień zwiedzania miasta położonego na 33 wyspach wszystkim uczestnikom zapadły głęboko w pamięci.

Zwiedzanie zaczęliśmy od punktu widokowego i wizyty na dawnym Targu Rybnym, z którego udaliśmy sie na Bezludną Wyspę. Złożyliśmy wizytę przy kamieniu runicznym, na którym wyryty był zagadkowy napis – klątwa sprzed 1300 lat oraz na cmentarzysku z epoki Wikingów. Ponadto, odwiedziliśmy dawne duńskie miasteczko Ronneby i znajdujący się tam kamienny kościół z XII wieku oraz skupioną wokół kościoła zabytkową dzielnicę Bergslagen. Wśród wielu atrakcji znalazło się również zwiedzanie Muzeum Morskiego w Karlskronie, w którym mieliśmy okazję przejść się tunelem podwodnym jak i wejść do wnętrza okrętu podwodnego. Odwiedziliśmy także największe wyspy Archipelagu Karlskrony, przejeżdżając wysokim mostem na wyspę Senoren, a następnie kolejnymi mostami na wyspy Sturkö i Tjurkö, na których znajdowały się dawne kamieniołomy granitu.

Wycieczka udała się pod każdym względem. 😀