2018-02-22 “Wzbij się na wyżyny” – warsztaty w EduFun

Uczniowie z klas 2 i 3 wzięli udział w warsztatach “Wzbij się na wyżyny” realizowanych w ramach projektu “Rozwiń skrzydła”. Zajęcia realizowane były w Centrum EduFun w Redzie i podzielone zostały na 5 modułów.

Naukowe science show: kosmiczne ciśnienie

Podczas pokazu uczniowie zapoznali się z takimi zagadnieniami jak: implozja, próżnia, podciśnienie, ciśnienie hydrostatyczne i atmosferyczne. Całość miała formę zabawnego, naukowego show, gdzie połączone elementy naukowe z humorystycznymi przedstawiły w nietypowy sposób zagadnienia związane z tematem ciśnienia.

Fabryka prądu

Uczniowie na specjalnie przygotowanych rowerkach dowiedzieli się jak wytwarzany jest prąd. Podczas warsztatu zbudowali również model silnika elektrycznego.

Moja ekofarma

Uczestnicy zapoznali się z podstawowymi informacjami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii. Następnie skonstruowali własną turbinę wiatrową. Zbudowane wiatraki przetestowali w tunelu aerodynamicznym.

Energooszczędność

Uczniowie odpowiadali na pytania, dlaczego warto używać energooszczędnych żarówek, dlaczego powinniśmy zakręcać ogrzewanie, gdy wietrzymy pokoje? Zbudowali proste układy elektryczne. Za pomocą mierników mierzyli różne parametry prądu.

Kosmos

Podczas tego warsztatu uczniowie zgłębili tajniki Układu Słonecznego. Poznali charakterystykę poszczególnych planet, sprawdzili ile waży kilogram na każdej z nich. Dowiedzieli się jak jest zbudowany teleskop.