2018-02-06 Dzień Bezpiecznego Internetu

Już po raz trzeci nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Bezpiecznego Internetu. Wszystkie klasy gimnazjalne obejrzały materiały edukacyjne przygotowane przez organizatorów DBI w Polsce. Burzliwe i bardzo twórcze dyskusje towarzyszyły nam po obejrzeniu filmu Na zawsze. Wszystkich poruszyła historia Julki i Mateusza – historia, która mogła być historią każdego z nas.

Został również zorganizowany konkurs na plakat lub prezentację obejmującą treści projektu. W całej szkole rozwieszone zostały plakaty informacyjne. Naszym najmłodszym uczniom zaproponowaliśmy cykl kreskówek edukacyjnych Owce w sieci. Uczniowie pokochali bohaterów kreskówek – dzielnego bacę i jego owieczki.

Warto dodać:

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

DBI 2018 obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci. Szacunek, to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami jakie pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.