2017-12-19 Grudzień 1970

 

Wydarzenia Grudnia 1970 – to ta karta historii najnowszej, którą wciąż musimy przypominać. Zbrodnia nigdy nie osądzona nie może być zapomniana, zwłaszcza przez nas, mieszkańców Gdyni. Nasza społeczność szkolna, która wyrosła na tradycji Szkoły Podstawowej nr 7 w Gdyni ma szczególny obowiązek pielęgnowania pamięci o wydarzeniach Grudnia 1970 roku. Po pierwsze dlatego, że masakra robotników rozegrała się bardzo blisko naszej szkoły położonej w dzielnicy Grabówek, a po drugie – to właśnie do naszej szkoły chodził Zygmunt Gliniecki – najmłodsza ofiara tych wydarzeń. Dlatego też organizujemy akademie, tworzymy projekty edukacyjne, robimy gazetki o tej tematyce.

 

W tym roku, w dniach 19 i 20 grudnia postanowiliśmy zorganizować dla wszystkich uczniów klas III – Gimnazjum 4, żywą lekcję historii poprzez ich udział w grze terenowej organizowanej przez IPN — „Gdynia 1970”. Trasa gry prowadziła od pomnika w Gdyni-Stoczni, do pomnika Ofiar Grudnia znajdującego się przy Urzędzie Miasta. Mimo zimowej aury młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach poruszając się po mieście według przygotowanych map i instrukcji – wypełniając liczne zadania i odpowiadając na pytania. Gry to szczególna lekcja (nie tylko historii), ponieważ pobudzają do myślenia i wnioskowania. Rozwijają zdolność wydawania sądów o wydarzeniach ludziach i zjawiskach, które stanowią podmiot naszej gry terenowej. W grach każdy znajdzie okazję do wykazania się sprytem i pomysłowością, a przez to przyczynia się do zwycięstwa zespołu. Wykonywanie określonych zadań i pełnienie funkcji, takich jak np. zastępca prowadzącego zajęć, łącznik, mierzący czas — wyrabia odpowiedzialność, pewność siebie, zaradność, samodzielność, przedsiębiorczość oraz umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Dlatego też gorąco polecamy innym szkołom skorzystanie z takich form opowiadania o wydarzeniach grudnia, ale i innych ważnych momentach dla naszego miasta. Nasza młodzież wróciła mimo mrozu zadowolona i bogatsza o nowe doświadczenia.

 

Podziel się: