2017-10-15 75 rocznica śmierci naszego patrona.

75 rocznica męczeńskiej śmierci
bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia
naszego patrona.

Dnia 15 października przypadała 75 rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia – patrona naszej szkoły, pierwszego kapelana Marynarki Wojennej RP. Upamiętnienie tej szlachetnej postaci zaczęliśmy, jak co roku, już na początku roku szkolnego, przygotowując się do Święta Szkoły, które zawsze obchodzimy w ostatni piątek września; ze względu na dzień urodzin patrona 30.09.1892 r.

Przedsięwzięciami towarzyszącymi świętu szkoły były: lekcje historii w Muzeum Stutthof w Sztutowie dla klas III oraz lekcje historii na Westerplatte dla klas II. Oczywiście wspominaliśmy również postać naszego patrona na zajęciach wychowawczych, a 29 września, podczas mszy świętej spotkaliśmy się z panią Urszulą Miegoń oraz Tomaszem Miegoniem (rodziną błogosławionego).

Naszą pamięć o patronie mieliśmy również okazję wyrazić, biorąc udział w konkursie na gazetkę szkolną. Praca naszych uczennic Roksany Wołosz i Barbary Chrząszcz została uhonorowana Pamiątkowym Ryngrafem dla Gimnazjumnr 4 w Gdyni, który p. dyrektor Ewa Pietrzak miała okazję odebrać z rąk Prezes RUMP dr Danuty Detlaff na konferencji upamiętniającej 75 rocznicę męczeńskiej śmierci w Dachau bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia. Konferencję zorganizowano 14 października w Pucku.

Powiększ

Ważnym miejscem dla naszego patrona jest Kościół Garnizonowy Marynarki Wojennej. To tam właśnie – 15 października – odbyła się msza św. dziękczynna za dar błogosławionego męczennika, jako naszego orędownika w niebie. Dzięki staraniom ks. Miegonia rozpoczęto budowę tego kościoła a 15.08.1939 roku odprawił on w niej jedyną uroczystą mszę świętą. Nasz patron, to wybitna postać w historii naszego kraju, z którego wielu młodych ludzi powinno brać przykład.

Powiększ

Relacja z konferencji w Pucku