2017-09-27 Obozowa lekcja wrażliwości

Wizyta w Stutthof

W ostatnich dniach września uczniowie klas trzecich razem z wychowawcami wybrali  się na wycieczkę edukacyjną do obozu koncentracyjnego Stutthof.  Dla wszystkich była to prawdziwa i bardzo smutna lekcja historii.

Przed przekroczeniem Bramy Śmierci obejrzeliśmy film dokumentalny o obozie Stutthof w muzealnym kinie – dawnej komendanturze SS.  Później przeszliśmy do baraków, w których mieszkali, w nieludzkich warunkach, więźniowie różnych narodowości. O przeraźliwych faktach z  ich życia opowiedzieli nam bardzo ciekawie i przejmująco przewodnicy. Zobaczyliśmy liczne fotografie, portrety, przedmioty związane z funkcjonowaniem obozu: prycze, stoły, ławy, „stół operacyjny”, krematorium, komorę gazową, pasiaki (więzienne ubrania), obuwie i inne przedmioty.  Najbardziej poruszył nas widok ogromnej sterty butów odebranych więźniom w dniu przyjazdu do obozu,  zwłaszcza dziecięcych bucików.

Dotarliśmy w końcu do komory gazowej, gdzie uśmiercano ludzi cyklonem B. Zobaczyliśmy też krematorium i piece, w których palono zwłoki. Dowiedzieliśmy się, że ludzie ginęli tutaj masowo zarówno wskutek egzekucji w komorach gazowych, jak i morderczej pracy, głodu wycieńczenia, chorób. Męczeńską śmierć poniosło 65 tysięcy ludzi.

Dla upamiętnienia ofiar na koniec pobytu w muzeum każda klasa zapaliła symboliczny znicz pod obozowym krzyżem.